تکنولوژی ویپ VoIP (صدا بر روی شبکه)

1- VoIP یا ویپ چیست؟

ویپ یا همان Voice Over Internet Protocol یک پروتوکل است که همانطور که از نام پروتوکل مشخص است معرف صدا بر روی شبکه می باشد. که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود.

2- کاربرد این تکنولوژی چیست؟

ویپ یک روش برای تبدیل سیگنال های آنالوگ صوت به داده های دیجیتال است که از طریق اینترنت (شبکه – IP) منتقل می شوند. یک روش رایگان برای برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا است.

3- هدف استفاده از ویپ (VoIP) چیست؟

هدف غلبه گام‌به‌گام بر چالش‌هایی است که انتقال ترافیک صوتی را بر روی بستر شبکه‌های تلفنی با خطر روبه‌رو می‌سازد. از این‌رو پیمودن این مسیر، لازمه تضمین موفقیت پروژه های ویپ سازمانی است. مکالمات تلفنی مبتنی بر IP، تفاوت‌های بنیادینی با ارتباطات داده دارند و کیفیت این مکالمات ارتباط تنگاتنگی با کیفیت شبکه دارد. به‌طوری‌که هرگونه تاخیر در تبادلات سطح شبکه، افت کیفیت محسوسی را به همراه خواهد داشت. التزام مدیران شبکه به ارتقای کارایی LAN، خطوط و تجهیزات دسترسی به شبکه گسترده، و به‌ کارگیری ابزارهای مدیریت و کنترل کیفیت، شرط موفقیت پروژه‌های ویپ است.

4- جایگزین چه چیزی می شود؟

در گذشته ای نه چندان دور که انسان استفاده از اینترنت را تجربه نکرده بود، ارتباطات محاوره ای صرفا” از طریق تلفن و به کمک خطوط PSTN ( برگرفته از Public Switched Telephone Network )، انجام می گردید. ابداع کامپیوترهای شخصی، فن آوری های جدید ارتباطی نظیر تلفن های سلولی و نهایتا” اینترنت نمونه هایی در این زمینه می باشند که باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرویس های جدیدی نظیر نامه الکترونیکی، چت و مواردی‌ دیگر با سایر افراد ارتباط برقرار نماید.

5- VoIP چگونه کار میکند؟

در گذشته ای نه چندان دور، پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند که می توان یک سیگنال را به صورت دیجیتال و در یک مسافت طولانی ارسال نمود. بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC)، دیجیتال و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال، با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا” آن را به آنالوگ تبدیل نمود.فن آوری ویپ نظیر آنچه اشاره گردید کار می کند شبکه های مبتنی‌ بر پروتکل TCP-IP از بسته های اطلاعاتی IP تشکیل می گردند، که شامل یک هدر ( برای کنترل ارتباطات ) و یک payload  به منظور مبادله داده می باشند. فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصد نهائی استفاده می نماید.

voip

موارد استفاده VoIP

کاربرد اصلی VoIP

یک شبکه داخلی علاوه بر تمام کاربردهایی که برای انتقال اطلاعات دارد می تواند برای مکالمات تلفنی مانند یک سیستم سانترال مورد استفاده قرار بگیرد و یا به عبارتی دیگر بستر مناسبی برای انتقال صدا یا تصویر و… باشد.

از عمده ترین کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف- راه اندازی مرکز تماس – درون و برون سازمانی (small office small home SOHO) و …

ب- ارتباطات چند نقطه ای

ج- کاهش هزینه های مخابراتی-قبض تلفن و….

د- جلوگیری از تهیه سخت افزار ها- مانند گوشی تلفن و…

ه- دور کاری

و-  ضبط مکالمات

ز- و…