تلفن تحت شبکه

تلفن تحت شبکه چیست؟ و مزایای آن چگونه باعث افایش مشتری می شود

تا به حال عبارت تلفن تحت شبکه به گوشتان خورده است؟ می‎دانید انواع تلفن های تحت شبکه کدامند؟ با من همراه شوید تا برایتان بگویم تلفن تحت شبکه چیست و کاربردهای آن کدام است. برای اطلاعات بیشتر درباره ویپ با شرکت خدمات مرکز تمای ماهان ویپ همراه باشید

اگر سیستم تلفن اداره خود را به ويپ voip تغییر دهید، باید بتوانید برای کارمندانتان توضیح دهید که ویپ و تلفن تحت شبکه چیست. برای سهولت در پذیرش این تکنولوژی جدید باید بتوانید به زبانی ساده برای آنها توضیح دهید. دلیل استفاده شما از تلفن ip چیست یا این که تفاوت یک تلفن معمولی با تلفن تحت شبکه چیست.

اگر کارفرمایی هستید که قصد دارین برای مجموعه خود بگویید که تلفن تحت شبکه چیست ولی در توضیح آن گیر کرده‌اید با من همراه باشید تا به زبانی ساده برایتان بگویم تلفن تحت شبکه چیست..

تلفن های تحت شبکه

تلفن تحت شبکه یا آی پی فون (IP Phone)، شامل تلفن هایی می شوند که با فناوری IP ایجاد شده اند. از این تلفن ها می توان در بستر های شبکه کامپیوتری استفاده کرد. این IP Phone ها از نظر ساختاری شبیه به تلفن های آنالوگ هستند. تفاوت تلفن آنالوگ با تلفن های تحت شبکه در این است که نوع ساختار فناوری IP و نحوه عملکرد آنها با یکدیگر تفاوت دارد. لازم به ذکر است تلفن های تحت شبکه امکان ارتباط با سرویس های ویپ را دارند.

با توجه به موضوعات ذکر شده باید بدانید آی پی فون ها در همان شبکه ای که به آن متصل می شود، مثل یک دستگاه کامپیوتری برخورد می کند و سبب برقراری ارتباط می شود. تلفن های پیش از این ارتباطشان به گونه ای بوده که از طریق یک زوج سیم ارتباط برقرار می کردند. پس به همین دلیل با توجه به نکات ذکر شده متوجه می شویم، این دو تلفن با یکدیگر تفاوت دارند. برای خرید تلفن های مرکز تماس بر روی لینک مدیریت مرکز تماس ضربه بزنید.

تلفن های متصل به شبکه

نام های دیگر تلفن IP و تحت شبکه چیست؟

از نام های دیگر این تلفن میتوان به IP Phone، تلفن Voip، تلفن IP، تلفن شبکه اشاره کرد. نام های بسیار دیگری در این باره وجود دارد اما از نام های اصلی پذیرفته شده میتوان به کلمه لاتین IP Phone و به عنوان کلمه فارسی به تلفن تحت شبکه می توان اشاره کرد.

چرا باید از تلفن های متصل به شبکه استفاده کنیم؟

قبلا برایتان گفتیم مزایای تلفن های تحت شبکه چیست، در این فرصت میخواهیم بگوییم الزام استفاده از انواع تلفن های آی پی چیست. به طور قطع با استفاده از تلفن های تحت وب پاسخ‌دهی بهتری به ارباب رجوعان و مشتریان سازمان خود خواهید دادشت! ارائه خدمات کاملتر، بکارگیری تکنولوژی روز دنیا و… دلایل دیگری از علت بکارگیری IP PHONE، است.

مدیران کسب و کارهای جدید و تازه تاسیس در تلاش هستند تا با هر راهکاری که میشود به بهترین نحو پاسخگوی مشتری خود باشند. یکی از راهکارهای مفید و بروز دنیا استفاده از انواع تلفن های تحت شبکه VOIP است.

در ابتدای امر اجازه دهید برایتان بگوییم voip چیست و ارتباط آن با تلفن تحت شبکه چیست. در حقیقت voip مخفف عبارت  voice over internet protocol است، که یک تکنولوژی پیشرفته عصر ارتباطات به حساب می‌آید. این تکنولوژی به شما امکان صحبت به وسیله اینترنت را میدهد.

به همین دلیل به تلفن‌های ویپ ip phone  یاwebphone  نیز میگویند زیرا با استفاده از این تلفن‌های فیزیکی و با استفاده از ویپ میتوانید تماس تلفنی برقرار کنید.

انواع ip phone

voip چيست

ویپ به کاربران این امکان را می‎دهد که به وسیله تلفن‎ها و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی همچون رایانه، گوشي‌های هوشمند، گوشي‌های مخصوص ويپ voip و همچنین مرورگرهای مخصوص، تماس صوتی برقرار کنند. این تکنولوژی برای مصرف کننده بسیار مفید و سودمند است زیرا دارای ویژگی‌های خاصی است که در سرویس‌های معمولی مخابرات پیدا نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره ویپ به مقاله ویپ چیست مراجعه کنید

ويپ voip که مخفف عبارت  voice over internet protocol است و معنی فارسی آن می‌شود انتقال محتوای صوتی و چند رسانه‌ای از طریق اینترنت  در دنیای کسب و کارهای مدرن بسیار محبوب شده است. نحوه استفاده از این تکنولوژی کاملا مشابه تماس تلفنی معمولی است اما با این اختلاف که در این تماس به جای استفاده از سیم و کابل و شرکت ارائه دهنده خدمات مخابراتی مستقیما از اینترنت و فضای مجازی استفاده میشود.

نحوه راه‌اندازی تلفن تحت شبکه چیست

راه‎اندازی یک سیستم ويپ voip  به وسیله پروتکل‎های مختلف صورت می‎گیرد تا این تماس صوتی توسط شبکه‎های محلی یا گسترده برقرار شود. این راه اندازی بسیار ساده تر از راه اندازی یک سیستم سنتی است.

مزایای تلفن های متصل به شبکه غیر از ضبط تماس، ایجاد شناسه شخص تماس گیرنده و همچنین یک پروتکل مفید برای یکپارچه سازی ارتباطات یک سازمان است.

ویژگی های IP Phone   

از ویژگی های تلفن تحت شبکه میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

·         قابلیت برقراری تماس تصویری

·         بهره مندی از دو پورت شبکه

·         فعالسازی همزمان چندین داخلی

·         امکان اضافه کردن کلیدهای میانبر

·         کیفیت صدای HD

·         اتصال هدست به آی پی فون

·         قابلیت پشتیبانی از VPN

·         قابلیت پشتیبانی از POE

تکنولوژی IP چیست؟

تلفن تحت شبکه دارای IP می باشد. کلمه IP مخفف کلمه Internet Protocol است. استانداردی می باشد که جهت انتقال بسته های دیتا از طریق شبکه محلی و شبکه گسترده که به آن ها، به ترتیب LAN و WAN می گویند، کاربرد دارد. در ساختار های شبکه کامپیوتری از این فناوری جهت راه اندازی قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می شود.

عبارت Voice over Internet Protocol که مخفف آن VoIP می شود جهت ارسال تماس تلفنی در شبکه وجود دارد، که به جرات میتوان گفت VoIP یک فناوری پیشرفته است. در سیستم ویپ سرور ها با نام های مختلفی نام گذاری می شوند و از این نام گذاری ها میتوان از IP PBX، سانترال شبکه ای، SIP سرور، Soft switch و… نام برد.

مزایای تلفن تحت شبکه

نحوه عملکرد فناوری IP چیست؟

تلفن تحت شبکه را میتوانید از ماهان ویپ دریافت کنید. عملکرد این آی پی ها گونه خاصی ندارد و این تلفن ها صداهای آنالوگ را دریافت می کنند و وظیفه اصلی آن ها تبدیل صداهای آنالوگ به دیجیتالی است، که آن ها را به بسته دیجیتالی تبدیل می کنند و سپس بسته هایی را که از طریق شبکه های کامپیوتری با قابلیت فناوری IP تولید کرده اند، به جریان صدای آنالوگ تبدیل می کنند. لازم به ذکر است علت با کیفیت بودن این سرویس این است که برای انتقال صدا از VoIP و سیستم کد گذاری استفاده می کنند.

 

انواع پروتکلهای ویپ کدامند؟

    پروتکل sip

این پروتکل یکی از مهمترین و محبوب ترین موارد VOIP است که به معنای شروع(STSRT)پایان و حفظ جلسات است. این سیستم بر روی بستر IP انجام می‌گیرد. البته لازم به یادآوری است که SIP به تنهایی قادر به انجام کار نیست و به پروتکلهایی نظییر RTSP، RTP، SDP برای ایجاد و برقراری ارتباط نیاز دارد.

  پروتکل IAX

این پروتکل در راستای بهبود و رفع مشکلات SIP طراحی شده است.بزرگترین تفاوت این پروتکل با SIP این است که در SIP تنها بستههای کنترلی ارسال و دریافت می‌شوند اما در IAX غیر از بسته‌های کنتذلی صوتی و تصویری نیز انتقال داده می‌شوند.

    پروتکل pbx  یا سانترال

PBX مخفف  Private Branch Exchange است.امروزه سانترالهای تحت شبکه پاناسونیک از محبوب ترین و مطمئن‌ترین سانترالهای دنیا به حساب میآیند.امکانات بسیار از نظر کیفی و مدیریتی برای برقراری تماس دارند.

   پروتکل UNISTIM

پروتکل UNISTIM به وسیله AVAYA خریداری شده و توسعه داده شده است.هدف مهم از طراحی این سیستم استفاده برای تلفن تحت شبکه و تلفنهای نرم افزاری بود.

  پروتکل MGCP

این سیستم توسط  IETF به بازار عرضه شد و از 2 پورت UDP و  TCP برای اامر نقل و انتقال داده استفاده میکند.البته این سیستم به زود جای خود را به پروتکلهای SIPو IAX خواهد داد.

   پروتکل  SCCP

ارائه شده توسط سیسکو است که برای تلفن‌های تحت شبکه شرکت سیسکو استفاده میشود. به عبارت ساده‏تر این سیستم برای ارتباط تلفنهای تحت شبکه سیسکو با تلفن‌های IP طراحی شده است.

اگر برایتان سوال پیش آمد که سانترال چیست، دستگاه یا سروری که در یک سازمان ارتباط بین همکاران را ایجاد و برقرار میکند و نیز باعث بهبود روند کار سازمان میشود، سانترال یا مرکز تلفن مخابراتی میگویند.

کاربرد تلفن ip

تلفن تحت شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟

Ipتلفن‌ها با تبدیل سیگنالهای انالوگ به دیجیتال عمل ارسال داده که همان ارسال صدا است را انجام می‌دهند. اگر ساده‌تر بخواهیم بگوییم انواع تلفن تحت شبکه مکالمه تلفنی را دریافت کرده، مسیریابی میکنند و آنها را از طریق سیستم ويپ voip  در کل کابل شبکه به داخل شبکه، پس از آن به خارج از شبکه ارسال میکند.

انواع تلفن تحت شبکه کدام است؟

تلفن های متصل به شبکه شامل انواع تلفن رومیزی، تلفن بی سیم و تلفنهای کنفرانسی میشوند. در ادامه به منظور درک بهتر عبارت تلفن آی پی چیست توضیح مختصری در خصوص تفاوت تلفن‌های عادی با تلفن تحت شبکه چیست خواهیم داد.

سیستم تلفن تحت شبکه

این سیستم برای ارسال و همچنین دریافت سیگنال‌های دیجیتالی با ip تلفن‌ها همکاری می‌کند که از سه بخش یا قسمت تشکیل می‌شود.

امکان کار

·       ارسال سیگنال مخابراتی

·       دریافت سیگنال مخابراتی

ازجمله ویژگیهای این سیستم این است که مسیریابی تماسهای دریافتی و خروجی را به کمک شبکه‌های تلفن انجام میدهد.

نحوه کار تلفن تحت وب

کاربرد تلفن ip چیست؟ تلفن تحت شبکه چگونه کار می‌کند؟ این سوال‌ها نمونه‌ای از آنچه می‌پرسند است .کار انواع مدل های تلفن تحت شبکه به این صورت است که ویس و صدای کاربر را از سیگنال صوتی به مجموعه دادههای دیجیتالی تبدیل کرده و در مرحله بعدی این مجموعه داده را از طریق اینترنت ارسال میکند. دونوع اصلی از تلفن های تحت وب وجود دارد؛ تلفن های آی پی مبتنی بر سخت افزار و تلفن های تحت وب مبتنی بر نرم افزار.

تلفن های آی پی

شکل ظاهری تلفن های تحت شبکه

·       شکل ظاهری تلفن تحت شبکه مبتنی بر سخت افزار شبیه یک تلفن بی‌سیم یا تلفن های سنتی است. مزایای تلفن های تحت شبکه مبتنی بر سخت افزار به شرح زیر است؛

ü   بلندگو یا میکروفون

ü   پد لمسی

ü   نمایشگر شناسه تماس گیرنده

ü   پست صوتی

ü   کنفرانس تماس

ü   انتقال تماس

  ویژگی‌ها و مزیت های تلفن تحت شبکه مبتنی بر نرم افزار

به انواع تلفن های تحت شبکه مبتنی بر نرم افزارتلفن نرم افزاری هم میگویند. سیستمی است که روی رایانه یا دستگاه تلفن سازمان نصب شده است. شکل ظاهری تلفن های تحت شبکه نرم افزاری شبیه به یک گوشي تلفن همراه است که یک صفحه لمسی دارد به همراه یک نمایشگر برای نشان دادن شماره تماس گیرنده. مزیت های تلفن تحت شبکه مبتنی بر نرم افزار همچون تلفن های تحت شبکه سخت افزاری هستند  به علاوه داشتن یک هدست که مجهز به میکروفون نیز هست که برای ایجاد تماس به رایانه یا دستگاه تلفن همراه وصل میشود.

مهمترین امکانات IP Phone یا تلفن تحت شبکه

در واقع IP Phone ها کامپیوتری با امکانات بسیار زیاد سخت افزاری هستند و لازم است بدانید با توجه به این قابلیت یک گوشی تلفن ساده نیستند. این تلفن ها معمولا دارای سیستم عامل اندروید و ویندوز هستند و جالب است بدانید با پیشرفت این فناوری، در تبلت ها و گوشی های اپل هم قابل اجرا هستند.

کاربرد تلفن های آی پی

مزایای استفاده از تلفن تحت شبکه

از مهمترین مزایای این تلفن ها می توان به نصب آسان و سریع، کیفیت بالا، سهولت در جا به جایی، امکانات بسیار زیاد و متنوع و… اشاره کرد. تلفن های ویپ یا همان تلفن IP نسبت به تلفن های آنالوگ قابلیت های منحصر به فرد سخت افزاری و نرم افزاری دارند.

از قابلیت های منحصر به فرد این تلفن تحت شبکه میتوان از دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس ها، پاسخگویی چند شماره داخلی به یک تلفن، کنفرانس صوتی، انتظار و ارسال و انتقال مکالمه، قابلیت DND، مدیریت تنظیمات، ارسال پیام کوتاه، نشانگر وضعیت آزاد یا اشغال (BLF)، انتخاب ملودی، اینترکام و پیجینگ و قابلیت اتصال هدست نام برد.

مقایسه تلفن تحت شبکه با تلفن آنالوگ

·         تماس همزمان نامحدود

·         صرفه جویی در هزینه

·         ساختار مشابه به تلفن آنالوگ و ثابت

با توجه به مقایسات انجام شده توسط مقاله ماهان ویپ در رابطه با IP Phone یا تلفن های تحت شبکه، برای خرید و جایگزین تلفن های آنالوگ همین حالا اقدام کنید. برای این کار کافیست با شماره  87273-021 تماس حاصل فرمایید.

ماهان ویپ بهترین در ارائه خدمات

در دنیایی که هر روز علم و تکنولوژِی نسبت به روز قبل بسیار پیش رفت کرده است لازم است به منبعی بروز و مطمئن شامل تمام تغییرات تکنولوژی باشیم. مقالاتی همچون تلفن تحت شبکه چیست با بیانی ساده و قابل فهم باعث می‌شود هر شخصی با هر سطح اطلاعاتی بتواند در جریان این تغییرات باشد. ماهان ویپ یکی از بروزترین و فعال ترین آنلاین شاپ ها در زمینه انواع تکنولوژی روز دنیا است. شما می‎توانید هرآنچه از انواع خدمات همچون تلفن های آی پی و… را از ماهان ویپ دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره دنیای ویپ به لینکدین ماهان ویپ مراجعه کنید.

 در اخر

بعد از این که دانستیم تلفن تحت شبکه چیست و کاربرد ان در پیشبرد سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ چیست، لازم است اضافه کنیم  voip بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای راه‎اندازی یک سیستم تلفنی برای ارتباطات کسب کار یا تجاری است. این خدمات بر پایه اتصال مستقیم ip به شرکت ارائه دهنده خدمات تلفنی انجام میگیرد. نتیجه استفاده از تلفن تحت وب چیست؟

در جواب این سوال باید بگوییم نتیجه واضح و شفاف آن کاهش چشم گیر هزینه و سرمایه گذاری است.

سوالات پر تکرار

تلفن تحت شبکه چگونه کار می کند؟

نحوه کار تلفن های تحت وب همچون تلفن های معمولی و سنتی است اما نصب انواع ip phone در مقایسه با سیستم تلفن‌های سنتی از یک پیکر بندی آسانتر برخوردار است.

محدودیت های تلفن تحت شبکه چیست؟

محدود در کیفیت صدا

تغییر اولویت ارسال در مقصد.

افت کیفیت

عدم ارائه خدمات در هنگام نبود برق

انواع تلفن های آی پی کدام است؟

تلفن های تحت شبکه از لحاظ ساختاری به دو بخش اصلی یعنی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می‌شوند اما از نظر شکل و ظاهر به تلفن های متصل به شبکه شامل انواع تلفن رومیزی، تلفن بی سیم و تلفن‎های کنفرانسی می‎شوند