اشغال ماندن خطوط آنالوگ در گیت وی سنگوما
اشغال ماندن خطوط آنالوگ در گیت وی سنگوما
6 می, 2019
تاثیر استفاده از مدیریت مرکز تماس بر کسب و کارهای نوپا
تاثیر استفاده از مدیریت مرکز تماس بر کسب و کارهای نوپا
7 ژوئن, 2019
نمایش همه
مرکز تلفن تحت شبکه چیست؟

مرکز تلفن تحت شبکه چیست؟

PBX به معنای سیستم مرکز تلفنی خصوصی (مخفف کلمه انگلیسی Private Branch Exchange) است که بیشتر با برند پاناسونیک و با نام سانترال شناخته شده است. این سیستم تلفنی قابلیت اتصال به مرکز تلفن مخابرات یا خطوط PSTN را دارد تا خطوط مخابراتی در سازمان یا بین داخلی‌های یک شرکت، توزیع شود.

اما با گذر زمان، سیستم تلفنی pbx جای خود را به تکنولوژی ویپ VoIP داد و بین سازمان‌ها از محدودیت بسیاری برخوردار شد. این سیستم تلفنی براساس ساختار شبکه طراحی شده است و با پروتکل شبکه سازگاری دارد؛ درنتیجه امکان انتقال صوت، تصویر و پیام‌های چندرسانه‌ای وجود دارد.

تکنولوژی مرکز تلفن تحت شبکه (مرکز تلفن آبی پی) نه‌تنها تمام امکانات سیستم تلفنی قدیمی (pbx) را پشتیبانی می‌کند، بلکه مزیت‌های بسیاری نیز نسبت به آن سرویس دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزیت‌های مرکز تلفن تحت شبکه

  • کاهش هزینه‌های اتصال با حذف سیم کشی خطوط مخابراتی
  • کاهش هزینه‌های توسعه و نگهداری
  • نداشتن محدودیت جغرافیایی
  • کیفیت صدای بالاتر
  • پشتیبانی از صدا و تصویر
  • نداشتن محدودیت کابل کشی
  • نداشتن پورت فیزیکی و پشتیبانی از شبکه

تجهیزات مرکز تلفن تحت شبکه

تجهیزات مرکز تلفن تحت شبکه عبارتند از: سرور، گیت‌وی و ترمینال. در ادامه به توضیح درباره هر یک از این اجزا می‌پردازیم.

سرور

برای تعریف خطوط و داخلی‌ها، تعیین سطح دسترسی‌ها، مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی و در کل مدیریت تمام افزونه‌های نرم‌افزار مرکز تماس به سرور نیاز است. سرور مرکز تلفن تحت شبکه، مهمترین وظیفه را در این مسیر ایفا می‌کند.

برای راه‌‌اندازی مرکز تماس به دو سرور نیاز است که یکی سخت‌افزاری و دیگری نرم‌افزاری است. نرم‌افزار مدیریت ارتباطات بر روی سرور نصب می‌شود و گستردگی آن باتوجه به حجم‌ تماس‌ها انتخاب می‌شود. با نصب این نرم‌افزار امکان راه‌اندازی سیستم ارتباطی تحت شبکه ایجاد می‌شود. سرور‌های سخت‌افزاری ویژه مرکز تلفن، دارای CPU و RAM هستند و ظرفیت مشخصی دارند.

گیتوی

مرکز تلفن تحت شبکه به یک سری خطوط آنالوگ (شهری) یا دیجیتال نیاز دارد. از گیت وی برای اتصال سیستم ویپ به خطوط تلفن یا تلفن های آنالوگ استفاده می‌شود. وظیفه گیت وی ها این است که تماس در بستر اینترنت را در شبکه ویپ میسر کنند. گیت وی ها دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند. گیت وی آنالوگ خطوط شهری را به شبکه ویپ متصل می کند و گیت وی دیجیتال، خط های دیجیتال را به شبکه ویپ.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفاً با شماره تلفن ۰۲۱۸۷۲۷۳ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ماهان ویپ اطلاعات خود را بی دریغ در اختیار شما قرار دهند.

 

مرکز تلفن تحت شبکه چیست؟
5 (100%) 1 vote