پشتیبانی مشتری‌‌محور در مرکزتماس
پشتیبانی مشتری‌‌محور در مرکزتماس
12 سپتامبر, 2019
نرم افزار مرکز تماس ویپ: ارتباط بین شرکت ها و دفاتر
نرم افزار مرکز تماس ویپ: ارتباط بین شرکت ها و دفاتر
26 سپتامبر, 2019
نمایش همه
کدک چیست؟

کدک چیست؟

کدک چیست؟

شاید بارها این پرسش برای ما به وجود آمده باشد که فایل‌های صوتی و تصویری در سیستم‌های کامپیوتری چرا و چگونه ایجاد و اجرا می‌شوند.

عملیات کدک به منظور کم کردن حجم فایل‌های صوتی و تصویری و رمزنگاری آن‌ها در دسته‌بندی‌های متفاوت انجام می‌شود.

واژه  (CODEC)برگرفته از واژگان Code  رمزنگاری‌، Compression فشرده‌سازی و Decode بازگشایی رمز، Decompression به معنی خارج کردن فایل از حالت فشرده می‌باشد.

کدک کردن فایل‌ها به صورت Stream  و در لحظه اتفاق می افتد به این معنی که زمانی که فایل در حال ایجاد است درهمان لحظه رمزگذاری و فشرده‌سازی شده و سپس ذخیره می‌شود مانند دوربین‌های فیلمبرداری که در همان لحظه ضبط ،تصاویر را با سیگنال‌های آنالوگ دریافت و به دیجیتال تبدیل کرده و پس از کد و فشرده‌سازی در فایل ذخیره می‌کنند و پس از ایجاد در زمان اجرا توسط انواع  Player  همزمان، Decode  و Decompress شده و دوباره ترجمه سیگنالی انجام و سپس اجرا می‌شوند.

سرعت انجام کدک‌ها بسته به نوع فرمت فایل به عواملی همچون منابع سخت افزاری سیستم و نوع سیستم عامل بستگی دارند.

امروزه کدک‌های صوتی و تصویری بسیاری با کارکردهای متفاوت وجود دارند.

در این مقاله موضوع بحث ما در خصوص کدک های صوتی و استفاده از آنها درحوزه‌ی VoIP است.

کدکهای استاندارد مورد استفاده در شبکههای تلفنی

کدک G.711

این کدک در کشورهای امریکا و ژاپن با استاندارد G.711 ulaw و در اروپا با استاندارد G.711 alaw  و با نرخ تبادل دیتا در پهنای باند 64 KB/S  و با فرکانس 8 kHz  کار میکند .

با توجه به اینکه در این کدک فشرده سازی کمتری انجام میشود منابع سخت افزاری کمتر و پهنای باند بیشتری را اشغال میکند در نتیجه کیفیت صدای بهتری را ارائه میدهد و از آنجایی که در این کدک نیازی به بافر کردن نیست در ارسال و دریافت صدا نیز تاخیر ایجاد نمیشود.

به همین دلیل استفاده از این کدک در میان شبکه های تلفنی مبتنی بر VoIP رایج تر از کدک های دیگر است.

 کدک G.711,1

در این کدک از همان استاندارد قبلی اما با پهنای باند  80 و 90 KB/S و فرکانس 8 kHz  استفاده می‌شود.

کدک H.320 و H.323

این کدک ها در استاندارد G.711 و به منظور ارسال و دریافت فکس طراحی شده‌اند.

 کدک G.721

این کدک که در حال حاضر جزو کدک‌های منسوخ شده به حساب می‌آید از پهنای باند 32 KB/S  با فرکانس 7 kHz  استفاده میکند.

 کدک های G.722 و G.722,1

این دو کدک به ترتیب در G.722  پهنای باند 64 و فرکانس16 kHz  و در G.722,1  نیز با پهنای باند 24/32 و فرکانس 16 kHz   کار می‌کنند.

کدک G.722,2  AMR-WB   

از این کدک که با پهنای باند متفاوت از 6/6 تا 23/85 و فرکانس 16 kHz کار می‌کند ، بیشتر در فشرده سازی صدا در تماس های تلفن همراه استفاده میشود.

کدک های G.723 و G.723,1

این دو کدک به ترتیب در G.723  با پهنای باند 24 KB/S تا 40 KB/S و فرکانس 8 kHz و در G.723,1  نیز با پهنای باند 5/6 KB/S و6/3 KB/S  و با فرکانس 8 kHz کار می‌کنند.

کدک G.726

این کدک که به نوعی جایگزینی برای کدک های G.721 و G.723 می‌باشد از پهنای باند 16/24 KB/S و 32/40 KB/S با فرکانس 8 kHz استفاده میکند.

کدک های G.727 و G.728

این دو کدک با پهنای باند 16 KB/s و فرکانس 8 kHz کار می‌کنند.

کدک G.729

این کدک با پهنای باند 8 KB/s و فرکانس 8 kHz کار می‌کند که به دلیل فشرده سازی بیش از حد مقدار بیشتری از منابع سخت افزاری و مقدار کمتری از پهنای باند را استفاده میکند و به دلیل بافر کردن دارای 15 ms تاخیر میباشد همچنین کیفیت صدای کمتری نسبت به کدک G.711 دارد.

کدک های بالا همگی زیر نظر ITU-C  ( اتحادیه بین المللی مخابرات و تلفن وابسته به سازمان ملل متحد) ایجاد و استاندارد سازی شده اند.

کدک GSM

از این کدک که با پهنای باند 13 KB/S و فرکانس 8 kHz کار میکند در تلفن های همراه استفاده میشود.

این کدک توسط موسسه ETSI  (موسسه اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور ) ارائه شده است

کدک iLBC

این کدک با پهنای باند 8 KB/S  و فرکانس 13/3 kHz  کار میکند و جزو کم مصرف ترین ها در پهنای باند و گرانترین ها در مصرف CPU  میباشد.

کدک LBC 10

این کدک که بهبود یافته کدک iLBC است با پهنای باند 8 KB/S و فرکانس 13 kHzکار میکند

این کدک جزو گرانترین کدک ها به حساب می آید.

کدک Speex

این کدک به منظور استفاده کمتر از منابع سخت افزاری سیستم با استفاده از الگوریتم CELP طراحی شده و اغلب مورد استفاده در VoIP و نرم افزارهای اینترنتی می باشد .

Speex ممکن است با قالب ogg و یا به صورت UDP/RDP ارسال شود ، همچنین ممکن است با قالب FLV مورد استفاده قرار گیرد.

طراحان Speex پروژه خود را مکمل پروژه فشرده‌سازی صوتی Vorbis (در رابطه با فرمت ogg کار میکند که اغلب به آن ogg vorbis گفته می‌شود) می‌دانند.

در حال حاضر بسیاری از کدک‌های دیگر از قبیلEVRC  ، L16  ، SILK ، DVI و بسیاری دیگر در نرم افزارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد بعضی از کدک‌ها مانند iLBC  و G.729 به دلیل مصرف بیش از حد از CPU جزو کدک‌های گران قیمت به حساب می‌آیند و به دلیل استفاده حداقلی از پهنای باند اغلب مورد استفاده از این کدک‌ها در اینترنت و برای ارتباط راه دور در نظر گرفته شده است و برخی از کدک ها مانند G.711 ulaw ، G.711 alaw ، PCM به دلیل مصرف کمتر از CPU کدک های ارزانتر هستند و  برای استفاده درون شبکه ای طراحی شده‌اند.

کدک چیست؟
4 (80%) 1 vote