پروتکل SCCP چیست؟

پروتکل SCCP چیست؟

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پروتکل SCCP

در این مقاله به بررسی یکی دیگر از پروتکل های پرکاربرد در صنعت VoIP می پردازیم که به نوبه خود در جهان سهم زیادی در این حوزه را دارد.

شرکت سیسکو در سال 1998 بعد از خرید شرکت سلسیوس، پروتکل (Skinny Client Control Protocol (SCCP را ایجاد کرد. فناوری SCCP به منظور استفاده اختصاصی در محصولات ویپ این برند به کار می‌رود. تمام تلفن های سیسکو برای ارتباط با Cisco Call Manager ، از این پروتکل استفاده می‌کنند.

SCCP به عنوان یک پروتکل ارتباطی برای نقاط انتهایی سخت افزار و سایر سیستم هایی که محدودیت های قابل توجه CPU و حافظه دارند، طراحی شده است. SCCP یک پروتکل ساده و سبک است که به پردازش سیستمی نسبتاً کمی نیاز دارد.

در حال حاضر سخت افزار مدیریت تماس سانترال سیسکو ، تلفن های سخت افزاری، تلفن نرم افزاری Cisco IP Communicator و تلفن های بی سیم  سیسکو همراه با سرور پست صوتی Sisco Unity همگی از این پروتکل استفاده می کنند. برخی از گیت وی های آنالوگ سیسکو ، مانند گیت وی VG248 ، با استفاده از SCCP رجیستر می‌شود و با CUCM ارتباط برقرار می کند. SCCP برای ارتباط خود از پورت 2000 TCP و Secure SCCP از پورت 2443 و جهت انتقال ترافیک بر بستر UDPشبکه از RTP استفاده می‌کند.

امروزه در سراسر جهان شرکت ها و کمپانی های زیادی از تکنولوژی سیسکو در مراکز تلفن خود استفاده می‌کنند. برای مثال سافت سوئیچ استریسک نیز از این پروتکل استفاده می‌کند، اما همچنان برای ارتباطات تلفن در استریسک پروتکل SIP توصیه می شود.

گفتنی است در حال حاضر به دلیل تحریم ها لایسنس محصولات سیسکو در ایران به فروش نمی‌رسند و در برخی کمپانی ها و شرکت ها به طور محدود از تکنولوژی ویپ سیسکو با پروتکل SCCP استفاده می شود.