دایلر چیست
دایلر چیست
27 ژانویه, 2019
اشغال ماندن خطوط آنالوگ در گیت وی سنگوما
اشغال ماندن خطوط آنالوگ در گیت وی سنگوما
6 می, 2019
نمایش همه
انواع خطوط مخابراتی کابلی

انواع خطوط مخابراتی کابلی

انواع خطوط مخابراتی کابلی

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای راه‌‌اندازی مرکز تماس بهتر است با آن آشنایی داشته باشید، شناخت انواع خطوط تلفن است. خطوط مخابراتی به دو دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

  • خطوط آنالوگ
  • خطوط دیجیتال

خطوط آنالوگ

به همان خطوط معمولی گفته می‌شود که در منازل و شرکت‌ها به طور روزانه با آن ها سرو کار داریم. خطوط آنالوگ به ابتدایی‌ترین حالت سیگنال را ارسال و دریافت می‌کنند و به صورت سینوسی توسط جریان الکتریکی روی خطوط مسی حرکت می‌کنند. همچنین دارای محدودیت‌هایی (مانند عدم امکان برنامه‌ریزی) هستند که در خطوط دیجیتال رفع شده است.

خطوط دیجیتال

به خطوطی گفته می‌شود که صوت را ابتدا به داده‌های دیجیتال (صفر و یک ) تبدیل می‌کند و سپس انتقال می‌دهد. در واقع خطوط دیجیتال سیگنال‌های صوتی را می‌شکند و آن را به عدد تبدیل می‌کند. خطوط دیجیتال خطی هستند و می توانند خطاهایی که هنگام ارسال و دریافت سیگنال رخ می‌دهد را اصلاح کنند، درنتیجه در سیستم‌های ارتباطی از وضوح صدای بالاتری برخوردارند.

خطوط دیجیتال دارای انواع مختلفی هست که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ISDN

فناوری ISDN برای جایگزینی سیستم تلفن آنالوگ با دیجیتال ایجاد شد. درنتیجه علاوه بر صوت، داده‌های دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. ISDN به دو دسته تقسیم می‌شود: B-ISDN و N-ISDN. ISDN داده‌ها را با سرعت بالاتری انتقال می‌دهد.

  • PRI

مهم‌ترین ویژگی این خطوط ۴ یا ۵ رقمی بودن آن‌ها است : شماره‌های با ارقام کمتر.

این خطوط دارای یک لینک با ۳۰ کانال هستند: درنتیجه ۳۰ کاربر می‌توانند به صورت همزمان با این خطوط صحبت کنند و تماس بگیرند.  این خطوط به T1 و E1 تقسیم می‌شوند:

E1: خطوطی با استاندارد اروپا است که در ایران نیز ارائه می‌شود و هر زوج سیم دارای ۳۰ خط است.

ارتباط از مخابرات به این صورت است که سیگنال ابتدا از سوئیچ به مودم (مبدل دیجیتال به آنالوگ)، سپس به بالن (مبدل فیزیکی کواکسیال به خروجی شبکه) و در آخر به صورت آنالوگ از مخابرات خارج می شود و در محل مشترک ابتدا برای ترجمه سیگنال به دیجیتال وارد مودم و سپس بالن میشود. بعد از آن برای اتصال به مراکز تلفن باید حتما از واسط های سخت افزاری مانند کارت های تلفنی و یا گیت وی استفاده کرد که هر کدام تنظیمات خاص خود را دارند.

T1: این خطوط در آمریکا و کانادا ارائه می‌شود که از لحاظ کد، سیگنالینگ و فریمینگ با خطوط E1 متفاوت و هر زوج سیم دارای ۲۴ خط است.

 

  • DSL

این تکنولوژی در تبدیل سیگنال تقریبا شبیه به خطوط PRI  عمل می کند و تفاوت بیشتر در مقصد مشاهده می شود. به این صورت که مودم های مبدل سیگنالی از نوع G.SH.DSL.BIS  است که بدون واسط (کارت تلفنی و گیت وی) و مستقیمآ به کارت شبکه و سوئیچ متصل می شوند و برای اتصال خط باید ترانک ایجاد شود.

 

  • NGN

کلمه NGN مخفف Next Network Generation و به معنای «شبکه نسل جدید» است. NGN دارای یک معماری شبکه است که صوت، داده و خط‌های ارتباطی (بی‌سیم یا باسیم) تنها در یک ساختار شبکه انتقال میابد. در واقع با NGN شما ترکیبی از شبکه‌های تلفن PSTN، شبکه تلفن موبایل GSM، شبکه ATM و شبکه‌های اینترنت را به‌صورت یک شبکه خواهید داشت و با استفاده از آن می‌توانید از تمام امکانات شبکه‌های مخابراتی استفاده کنید.

 

ماهان‌ویپ امیدوار است با نگارش این مطلب اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن ۰۲۱۸۷۲۷۳ یا تکمیل فرم زیر با ما تماس حاصل نمایید. بی شک کارشناسان ماهان ویپ همواره تلاش خواهند کرد تجارب ارزنده خود را بی دریغ در اختیار شما قرار دهند پس با ما راحت باشید.

 
 
 

درخواست تماس

برای درخواست تماس کارشناسان ماهان‌ویپ، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

انواع خطوط مخابراتی کابلی
4.3 (86.67%) 3 votes