ویپ و تلفن آی پی باهم تفاوت دارند؟

ویپ و تلفن آی پی باهم تفاوت دارند؟

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آیا ویپ و تلفن آی پی باهم تفاوت دارند؟

معمولاً عبارت‌های ویپ و تلفن آی پی، به جای هم به کار می‌روند، اما آیا این دو یک معنی می‌دهند؟ در واقع هر دوی این موارد به یک چیز اشاره دارند، اما از تلفن آی پی بیشتر در کسب و کارها استفاده می‌شود. ویپ به تکنولوژی‌ای اشاره دارد که برای مسیریابی تماس‌ها و شبکه داده‌ها به کار می‌رود. طی سال‌های اخیر، با پیشرفت در زمینه LTE و رشد استفاده از ویپ، نیاز به شبکه اختصاصی برای ویپ نیز توسعه پیدا کرد.

تلفن آی پی (IP Telephony)

تلفن آی پی به سخت‌افزاری اشاره دارد که برای برقراری تماس ویپ به آن نیاز است. درنتیجه می‌توان گفت ویپ یک زیرمجموعه از تلفن آی پی است تا این‌که با آن یکی باشد. برای برقراری تماس ویپ با استفاده از تلفن‌های کاری، به آداپتورهای خاصی نیاز است. تلفن‌های آی پی برای ویپ ساخته شده‌اند و به‌جای اتصال به یک شبکه استاندارد تلفن، به داده‌ها متصل می‌شوند.

اگر از فروشندگان درباره تلفن آی پی سوال کنید، معمولاً درباره سخت‌افزار مورد نیاز برای ویپ صحبت می‌کنند. اما در واقع در شرکت‌ها از تلفن آی پی به عنوان راه حلی برای ویپ استفاده می‌شود. اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها این است که از آی پی تلفنی برای کسب و کارها و از ویپ هم برای کسب و کارها و هم برای مشاغل استفاده می‌شود.

ویپ (VoIP)

ویپ ابزاری است که با استفاده از آن تماس‌ها برقرار می‌شوند. ویپ به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود. شما می‌توانید از ویپ روی موبایل‌‌تان که به اینترنت متصل است استفاده کنید. می‌توانید از ویپ در سیستم‌های ابر یا سیستم‌های میزبانی شده بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با استفاده از ویپ در منزل، اداره، جاده، شهرستان و هرجایی که هستید با شماره یکسان تماس برقرار کنید و وانمود کنید که همیشه یک جا بوده‌اید.

تفاوت‌های اصلی

برای این‌که متوجه تفاوت ویپ و تلفن آی پی بشوید، این‌طور فرض کنید که ویپ یک پروتکل است و تلفن آی پی با زیرساختی که ویپ درآن قرار گرفته ارتباط دارد. هیچ کدام از آن‌ها نسبت به دیگری برتری ندارد. همانطور که اشاره شد، ویپ ابزاری است که برای تماس صوتی به جای استفاده از تلفن‌های قدیمی که سیگنال‌های آن آنالوگ هست، از آی پی استفاده می‌کند. زیرساخت تلفن آی پی بیشتر به تبادل انشعاب‌های خصوصی- آی پی، تلفن آی پی، سوییچ و روتر، و سایر اند پوینت‌ها اشاره دارد.

پیشرفت‌هایی که در زمینه تلفن آی پی صورت گرفته، امکان ایجاد مکالمه تصویری را نیز به سرعت برقرار خواهد نمود.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۷۲۷۳ تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما اطلاعات خود را بی دریغ در اختیار شما عزیزان قرار دهند. 

منبع: toolbox

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *