راهکار رفع مشکل قطع و وصل شدن صدا در تماس های ویپ (Voip)

راهکار رفع مشکل قطع و وصل شدن صدا در تماس های ویپ (Voip)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

رفع مشکل قطع و وصل شدن صدا در تماس‌های ویپ (Voip) به‌طور روزانه ممکن است برای همه ما اتفاق بیفتد. مشکلاتی از قبیل قطع و وصل شدن صدا، نویز شنیداری و اکوی صدا در حین مکالمه که همگی می‌توانند باعث ناراحتی و نارضایتی ما از کیفیت مکالمه با طرف مقابل شود.

در بسیاری مواقع، علت مشکلات می‌تواند سخت‌افزار یا نرم افزاری باشد که روی کامپیوتر شخصی نصب‌کرده‌ایم. زیرساخت شبکه ارتباطات تلفن همراه، شبکه و یا سرور ویپ (Voip) هم می‌تواند در لایه دوم عامل دیگری باشد که در این مقاله قصد داریم به برخی از آنها بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ماهان ارتباط همراه باشید.

  • متفاوت بودن زمان دریافت اطلاعات (Jitter) در شبکه ویپ (Voip)

در بستر شبکه و اینترنت تمامی اطلاعات به‌صورت بسته (Packet) ارسال و دریافت می‌شوند. هر زمان که به دلایل مختلف در ورودی و خروجی این بسته‌ها اختلالی ایجاد شود اصطلاحآ دچار Jitter  شده‌‌ایم و از آنجایی که نوع ارسال و دریافت در شبکه‌های ویپ (Voip) به‌صورت UDP است نداشتن (Acknowledge) این امر موجب پدید آمدن حالت قطع و وصل، تأخیر و اکو در صدا می‌شود. برای کاهش جیتر (Jitter) در شبکه‌های ویپ می‌توان از راه‌حل Jitter Buffer  استفاده کرد تا قطع و وصل شدن صدا به حداقل برسند.

در واقع Buffer یک تنظیم کننده سرعت در ارسال و دریافت بسته‌ها است.

زمانی که بسته های صوتی ویپ (Voip) در هنگام تماس از مبدا به مقصد می رسند، ابتدا Buffer میزان حداکثر و حداقل Jitter را برآورد می کند و بر همین اساس محاسبات خودش را انجام می دهد. سپس یک میانگین از این Jitter  ها را محاسبه می کند و در Jitter Buffer قرار می دهد که باعث می شود بسته ها با نظم زمانی درست ارسال شوند، در نتیجه کیفیت صدا تا حد زیادی بهتر می‌شود.

لازم به ذکر است این روش در Jitter بالا خیلی هم موثر نخواهد بود. در واقع هر چقدر Jitter به وجود آمده بیشتر باشد کیفیت مکالمه کمتر میشود و در نهایت در رفع مشکل قطع و وصل صدا در شبکه ویپ (Voip) موثر خواهد بود.

  • قدیمی بودن تجهیزات ویپ (Voip)

در بسیاری مواقع مشاهده شده دلیل مشکلات کیفیت صدا و یا قطعی میتوانید از تجهیزات ویپ (Voip) مورد استفاده باشد. علت آن‌هم عموماً ضعیف بودن پردازنده، حافظه رم و یا نرم‌افزار مورد استفاده است که برای آن راهکاری جز ارتقاء سیستم سخت‌افزاری مورد استفاده وجود ندارد. اما در حالت نرم‌افزاری، تنها کافی است با بروز رسانی فریم ویر (Firmware) تجهیزاتی مثل تلفن‌ و یا گذرگاه شبکه مشکل را برطرف کنیم. ولی اگر برطرف نشد، ارتقا تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید بهترین راه حل خواهد بود.

  • کم بودن پهنای باند شبکه و اینترنت

طبیعی است برای کیفیت بالای مکالمه باید پهنای باند مناسب و پایداری داشته باشیم. از عمده دلایل بی‌کیفیتی و قطع شدن مکالمه می‌توان به لَگ (Lagged) و تنگنا یا اصطلاحاً سرریز شدن (Bottleneck) در شبکه اشاره کرد. برای اینکه کیفیت مکالمه را به حداکثر و مشکلات را به حداقل برسانیم باید ترجیحاً یک شبکه با کیفیت و استاندارد داشته باشیم و از سوییچ‌های مناسب و با کیفیت استفاده کنیم.

ترجیحاً بهتر است به دلیل برودکات (Broadcat) از HUP Switch استفاده نکنیم، بلکه روی شبکه ویپ (Voip) خود Voice VLAN و QoS راه اندازی کنیم، از کابل‌کشی با کیفیت و درگاه شبکه مناسب استفاده کنیم و در صورت داشتن تجهیزات مناسب در سرور و کلاینت از کدک هایی استفاده کنیم که میزان پهنای باند کمتری را مصرف کنند. با رعایت همین موارد اندک میشود جلوی قطع و وصل شدن صدا در شبکه ویپ (Voip) را گرفت.

  • نویز روی خطوط شهری آنالوگ

نویز شنیداری روی خطوط شهری آنالوگ به دلیل اتصالات زیاد روی خط، فاصله زیاد از مراکز مخابراتی، کیفیت نامناسب سیم‌کشی در ساختمان و استفاده از Voice Gateway های نامناسب و بی‌کیفیت ایجاد می‌شود. بهتر است در داخل ساختمان از سرخط ورودی تلفن تا پشت تجهیزات ویپ (Voip) از کابل دارای محافظ (Shield) به‌صورت یک تکه استفاده شود. یعنی از تجهیزات اضافی مانند دستگاه فکس، مودم اینترنت +ADSL2، دستگاه صفر بند تلفن و دزدگیر در مدار استفاده نشود.

به طور معمول، با رعایت و اجرای موارد بالا می‌توانید شبکه پایداری برای کال سنتر (Call Center) موجود در سازمان خود ایجاد کنید و همین موارد تجربه ارتباط با مشتری را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. همچنین، استفاده از تجهیزات بروز سخت افزاری و یا بروز رسانی های مداوم نرم افزاری میتواند در افزایش بهره‌وری سازمان شما موثر باشد که نتیجه آن کاهش هزینه های سازمانی و بهبود خدمات است.

ماهان ارتباط به لطف متخصصین، شبکه و تجهیزات مختلف میتواند مرکز تماس و شبکه ویپ (Voip) شما را بهینه کند تا دیگر با قطع و وصل شدن صدا در تماس های ویپ (Voip) مواجه نشوید. اگر شبکه ویپ با کیفیتی ندارید و یا قصد ارتقا تجهیزات شبکه ویپ را دارید، میتوانید با مرکز پشتیبانی ماهان ارتباط تماس بگیرید.