02187273

تفاوت jitter و delay

جیتر چیست ؟ Jitter  درVoIP چه تاثیری دارد؟

در مقاله ” جیتر چیست ” ما قصد بررسی معایب و مزایا و رفع ایراد جیتر را داریم پس همراه شرکت ارائه دهنده مدریت مرکز تماس ماهان ویپ باشید. در پاسخ به سوال ” jitter چيست ” باید گفت مفهوم jitter یعنی ایجاد تاخیر و نامنظم ارسال شدن بسته‌ها در شبکه را جیتر میگویند.

این تاخیر در ارسال بسته ها در برخی مواقع موجب بروز مشکلات زیادی اعم از قطعی وصلی در حین مکالمات در بستر ویپ می‌شوند. اکنون که می‌دانید جیتر چیست بیایید درباره jitter buffer در ماهان ویپ صحبت کنیم.

بافرینگ جیتر چیست؟

اکنون که با مفهوم جیتر آشنا شدید و متوجه شدید که جیتر چیست ،  بد نیست بدانید بافرینگ جیتر مکانیزمی است که بسته های ارسالی را براساس زمانی که برروی هر بسته نشان شده در یک صف منظم قرار می‌دهد تا به ترتیب به مقصد برسند. در این مقاله به بحث مهم جیتر و جیتربافر در شبکه های ویپ مبتنی بر استریسک و تاثیر آن در مکالمات میپردازیم.

استریسک دو نوع بافر کنترل جیتر را پیاده سازی می کند که یکی ثابت و دیگری تطبیقی است.

یک بافر ثابت همیشه یک اندازه صف ثابت را حفظ می کند، در حالی که اندازه صف بافر تطبیقی بر اساس منطق سازگاری داخلی کم و زیاد می شود.

رفع جیتر

راهکاری مناسب

در ادامه مقاله جیتر چیست ، باید اشاره کرد مواقعی که امکان از بین رفتن بسته‌ها یا جیتر در شبکه وجود دارد بهتر است این سرویس را فعال کنیم تا این سیستم بجای بسته‌ مفقودی یک بسته خالی را تزریق کرده و به سمت هسته‌ی استریسک ارسال کند تا این بسته‌ها به ترتیب مورد انتظار به هسته استریسک ارسال شوند و پخش پیوسته صدا را تضمین کنند.

تزریق بسته توسط بافر جیتر یک اثر جانبی منفی دارد. هر زمان که بافر معرفی می‌شود، تاخیر نیز وجود دارد. تأخیر زیاد می تواند بر کیفیت تماس تأثیر بگذارد، بنابراین پیکربندی مناسب بافر جیتر بسیار مهم است. یک بافر ثابت همیشه یک تاخیر تنظیم شده را حفظ میکند اما یک بافر تطبیقی تلاش می کند تا با حفظ یک بافر کوچکتر، تاخیر را به حداقل برساند، اما در صورت نیاز بزرگتر می‌شود. همچنین این قابلیت را دارد که پس از حل شدن مشکلات مربوط به زمان بندی بسته، تاخیر را کاهش دهد. به این دلایل معمولاً بافر تطبیقی نسبت به ثابت اولویت بالاتری دارد.

اگر به دنبال بهترین مرکز تماس ابری هستید کلیک کنید.

بافرینگ متغیر استریسک

در مبحث ” جیتر چیست “ بایستی بدانید که بافرینگ متغیر استریسک در داده‌های بدست آمده، از پروتکل RTCP و سرویس NTP برای تشخیص زمان ارسال بسته‌ها استفاده می کند. این سرویس می‌تواند با استفاده از الگوریتم تشخیص جهش صوتی، فواصل بی صدا را تشخیص داده و به افزایش کیفیت مکالمه کمک کند.

روش‌های اتصال jitter buffer به استریسک

در ادامه سوال  جیتر چیست جا دارد اشاره کنیم که راه های مختلفی برای اتصال بافر جیتر به کانال در استریسک وجود دارد. ساده ترین و ارجح ترین راه استفاده از تابع Asterisk JITTERBUFFER است. این عملکرد به شما امکان می دهد تا یک بافر ثابت یا تطبیقی را در پلان شماره گیری به سمت خواندن کانال اضافه کنید. به عنوان مثال، برای اضافه کردن یک بافر تطبیقی با تنظیمات پیش‌فرض از شماره‌گیری زیر استفاده کنید:exten => 100,1,Set(JITTERBUFFER(adaptive)=default)

بسته به درایور کانال chan_sip، chan_iax، و غیره… یک بافر جیتر را می‌توان برای پیکربندی یک نوع کانال تنظیم کرد. اکنون در مقاله ” جیتر چیست ” شما را با مثالی در این زمینه آشناتر می‌کنیم.

به عنوان مثال، در chan_sip برای تنظیم بافر ثابت از این مقادیر استفاده می‌شود.

jbenabled=yes

jbmaxsize=200

jbimpl=fixed

اندازه buffer
باید در مبحث ” جیتر چیست ” بدانید که اندازه بافر وابستگی زیادی به شرایط شبکه (کارت شبکه، کابل، سوئیچ و روتر) و مقدار بسته‌هایی دارد که می‌توانند درشبکه مفقود گردند. مقدار زیاد بافرینگ در جیتر نیز باعث افزایش تاخیر و کاهش از دست رفتن بسته‌ها خواهد شد. مقدار مجاز بسته‌های مفقودی باید کمتر از یک درصد باشند، اما هرچه مقدار بافرینگ در شبکه باشد صدای قابل قبول تری را دریافت خواهیم کرد.

جیتر ویپ

مقدار جیتر موجود در شبکه در صورتی که بیشتر از ۴۰۰ میلی ثانیه باشد قابل قبول نیست و بستر شبکه حتما باید اصلاح شود. البته لازم به ذکر است فعال بودن بافرینگ متغیر در صورتی که مقدار جیتر بیشتر از ۲۵۰ میلی ثانیه باشد به صورت اتوماتیک بسته‌ها را حذف خواهد کرد تا این مقدار همچنان کمتر از ۲۵۰ میلی ثانیه باقی بماند.

بافرینگ استریسک اجازه حذف نهایتا تا پنج درصد از کل بسته‌ها را می‌دهد بنابراین در صورتی که شبکه همواره در این حد جیتر داشته باشد استریسک دیگر توان تصحیح کردن بسته‌ها را نخواهد داشت. با این حال حتی در شبکه‌های استاندارد نیز توصیه می شود به مقدار کمی بافرینگ در سیستم تلفنی فعال شود.

نکته

نکته ای مهم در خصوص  ” جیتر چیست ” این است که مهمتر از بافرینگ جیتر، استاندارد سازی بستر شبکه و ایجاد QOS است. راه اندازی این سرویس در کنار اولویت بندی بسته‌های صوتی در شبکه، بهترین راه برای افزایش کیفیت مکالمات است.

اگر به دنبال بهترین مرکز تماس ابری هستید حتما کلیک کنید.

علت بروز جیتر چه می‌تواند باشد؟

پس از ” جیتر چیست ” باید بپرسید که علت بروز jitter چيست ؟ جیتر می‌تواند به دلایل مختلفی در شبکه‌های ارتباطی ایجاد شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

ترافیک شبکه

هنگامی که ترافیک شبکه بیش از حد بالا می‌رود، احتمال افزایش جیتر نیز بالا می‌رود. این موضوع به دلیل این است که بسته‌های داده ممکن است برای رسیدن به مقصد، باید در صف‌های پر شوند و این باعث افزایش زمان رسیدن بسته‌های داده می‌شود.

تغییر در مسیر شبکه

در برخی موارد، بسته‌های داده ممکن است در طول انتقال از یک مسیر به مسیر دیگری منتقل شوند که این باعث اختلاف زمانی در رسیدن بسته‌های داده به مقصد می‌شود و جیتر ایجاد می‌کند.

مشکلات در تجهیزات شبکه

مشکلات فنی مانند خرابی در تجهیزات شبکه می‌تواند باعث افزایش جیتر شود. می‌دانید سافت فون چیست ؟ پس همین الان در بلاگ ماهان ویپ درباره سافت فون بخوانید!

تأخیر در مسیرهای بی‌سیم

در شبکه‌های بی‌سیم، تأخیر در رسیدن سیگنال به دستگاه مقصد و یا نوسانات در توان سیگنال ممکن است باعث ایجاد جیتر شود.

برای مقابله با جیتر، می‌توان از روش‌هایی مانند تنظیم ترافیک شبکه، استفاده از تجهیزات با کیفیت و انجام تست‌های منظم برای پیدا کردن مشکلات فنی در شبکه استفاده کرد. امیدواریم از مطالعه مقاله ” جیتر چیست ” لذت برده باشید.

جیتر اینترنت

چرا ماهان ویپ؟

ماهان ویپ یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارائه خدمات VoIP و ارتباطات تلفنی در ایران است. این شرکت با ارائه خدمات پیشرفته VoIP به کاربران خود، امکاناتی را فراهم می‌کند که در ارتباطات تلفنی و ارسال داده‌ها بسیار مهم هستند. پیج اینستاگرام ماهان ویپ را همین الان دنبال کنید تا از اخبار و تخفیفات آگاه شوید.

مزیت دیگر استفاده از خدمات ماهان ویپ، امنیت بالا در ارتباطات تلفنی است. این شرکت از پروتکل‌های امنیتی مانند SRTP برای رمزنگاری تماس‌ها استفاده می‌کند که از امنیت بالایی برخوردار است.

انتخاب ماهان ویپ به دلیل ارائه خدمات پیشرفته VoIP، امنیت بالا، امکاناتی مانند ارسال پیامک و فکس، امکان استفاده از خدمات به زبان فارسی و هزینه کمتر نسبت به سرویس‌های تلفن سنتی، برای کاربران و سازمان‌ها می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای اطلاع از قیمت voip و با کارشناسان ماهان ویپ تماس بگیرید.

سوالات متداول

تفاوت jitter و delayچیست؟

Delay  به معنی زمانی است که یک بسته داده برای رسیدن به مقصد خود نیاز دارد. این مقدار می تواند به دلیل فاصله جغرافیایی بین دو دستگاه، ترافیک شبکه و یا مشکلات دیگری که ممکن است در شبکه وجود داشته باشد، متفاوت باشد.

از سوی دیگر،  Jitter به معنی تغییر زمانی است که بسته داده ها برای رسیدن به مقصد خود نیاز دارند. به عبارت دیگر، Jitter نشان دهنده ناپایداری در زمان رسیدن بسته های داده به مقصد است. Jitter معمولا به دلیل تغییرات در تاخیر شبکه و یا مشکلات دیگری که ممکن است در شبکه وجود داشته باشد، ایجاد می شود.

qos  چيست ؟

QoS مخفف عبارت Quality of Service به معنای کیفیت خدمات است و به مجموعه ای از تکنیک ها و الگوریتم هایی اطلاق می شود که برای بهبود کیفیت خدمات در شبکه های کامپیوتری استفاده می شوند.

جیتر کلاک چیست؟

Jitter Clock یا همان ساعت نوسان زمانی، یک پارامتر در شبکه های ارتباطی است که نشان دهنده تغییرات زمانی در هر نوع سیگنال دیجیتالی است.

در شبکه های ارتباطی، سیگنال ها از طریق شبکه به گیرنده ارسال می شوند و ممکن است در طول انتقال، تغییراتی در زمان رخ دهد که باعث ایجاد خطا در داده ها شود. جیتر کلاک به عنوان یک پارامتر مهم در قابلیت اطمینان سیستم های ارتباطی شناخته می شود زیرا می تواند باعث افزایش خطاها در داده های انتقالی شود.

1 دیدگاه دربارهٔ «جیتر چیست ؟ Jitter  درVoIP چه تاثیری دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا