با اصطلاحات مرتبط با ویپ آشنا شوید - قسمت اول

با اصطلاحات مرتبط با ویپ آشنا شوید – قسمت اول

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

با اصطلاحات مرتبط با ویپ آشنا شوید

اگر شما هم یکی از مصرف کنندگان نرم‌افزار مدیریت مرکز تماس ویپ هستید، و یا این‌که می‌خواهید از این نرم‌افزار استفاده کنید، حتماً با واژه‌هایی مواجه شده‌اید که برای‌تان غریبه هستند و معنی آن‌ها را نمی‌دانید. ماهان‌ویپ در این مطلب به تعریف واژه‌هایی که احتمالاً با آن‌ها روبرو خواهید شد، پرداخته است.

ویپ به انتقال و دریافت صدا در بستر شبکه مبتنی بر IP گفته می‌شود. شاید این سرویس را تحت عنوان‌هایی مثل آی پی تلفنی، اینترنت تلفنی و غیره نیز شنیده باشید. این نرم‌افزار در چند دهه اخیر، کمک بسیاری به دنیای ارتباط و سازمان‌ها کرده‌ است.

ATA

یکی از راه‌های استفاده از ویپ، استفاده از دستگاهی به نام ATA است که به آن جعبه صدا و یا آداپتور تلفن ویپ نیز گفته می‌شود. با استفاده از این وسیله می‌توانید یک تلفن آنالوگ معمولی را به شبکه ویپ متصل نمایید. طریقه کار آن نیز به این صورت است که صدا را از تلفن آنالوگ دریافت می‌کند، به پکت در IP تبدیل می‌کند و سپس به مقصد انتقال می‌دهد. همچنین دارای قابلیت تبدیل پکت ورودی به سیگنال صوتی نیز هست.

تلفن IP

تلفن آی پی، یکی دیگر از راه‌های اتصال به شبکه ویپ است. در واقعا تلفن ای پی برای همین دلیل طراحی شده است و برای اتصال به ویپ، به دستگاه دیگری نیاز نخواهد داشت اما تبدیل تلفن آنالوگ به دیجیتال ممکن است کمی هزینه بر باشد.

تلفن نرم افزاری

تلفن های نرم افزاری با نام انگلیسی soft fan یکی دیگر از روش های استفاده از ویپ هستند. طی این روش کاربر با نصب یک برنامه روی موبایل یا لپ تاپ خود، به شبکه ویپ وصل می شود.

اینترنت تلفنی

اینترنت تلفنی راهکاری برای ارسال صدا، پیام صوتی و غیره است. از این سرویس به جای خط های آنالوگ قدیمی استفاده می شود.

Hosted PBX

هاستد ویپ یا hosted pbx، به این معنا است که تلفن یا تجهیزات pbx دور از جایی قرار بگیرد که سرویس ویپ آن‌جا مورد استفاده است. برای استفاده از این سرویس یک شرکت می تواند بدون در اختیار گرفتن تجهیزات از سیستم تلفنی ویپ استفاده کند. به این صورت که تجهیزات مرکزی در شرکت عرضه کننده قرار دارد و کاربر فقط هزینه استفاده از سرویس را پرداخت می‌کند. همچنین دیگر نیازی به حضور افراد متخصص در شرکت کاربر برای نگهداشت از این سرویس نخواهد بود.

PBX

Pbx به سیستم سویچینگ سرویس صوتی گفته می‌شود که برای هر مجموعه به صورت اختصاصی به کار می رود. برای استفاده از این سیستم، باید از مخابرات یا یک سیستم سویچینگ، چند خط محدود دریافت شود تا تلفن‌های داخلی بسیاری را سرویس دهد. برای مثال با دریافت فقط ۲ خط اصلی، می توان ۲۰ داخلی داشت.

علاوه بر خطوط داخلی، امکان برگزاری کنفرانس های تلفنی را نیز میسر می نماید.

IP PBX

IP PBX بر مبنای شبکه های کامپیوتری و با پروتکل آی پی است. برای این سیستم به یک سرور سخت افزاری همراه با یک سیستم عامل نیاز است. در این سیستم دیگر به سوییچینگ سخت افزاری و سایر تجهیزات نیازی نیست. در سیستم ip pbx، بیشتر کارها توسط نرم افزار انجام می شود که به معنای هوشمند شدن، انعطاف پذیر شدن و پیشرفت قابلیت ها و امکانات است. اما از آن جایی که سیستم های نرم افزاری بیش از سیستم های سخت افزاری به مراقبت نیاز دارند، درنتیجه همیشه گوش به زنگ باشید.

 

در قسمت دوم مقاله اصطلاحات مرتبط با ویپ به بررسی سایر عبارات در حوزه ویپ می پردازیم.

اگر عبارات دیگری وجود دارند که معنی آن‌ها را نمی‌دانید، حتماً با ما در میان بگذارید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نرم افزار مدیریت مرکز تماس ویپ با کارشناسان ماهان‌ویپ تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: ۰۲۱۸۷۲۷۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *